ITT Cannon, LLC DCM21WA4SM
DCM21WA4SM picture photo
Mfg. Part Number
DCM21WA4SM
Datasheet Download
DCM21WA4SM.pdf
Availability of DCM21WA4SM
QUANTITY
DCM21WA4SM Order Process
Ship out your order
Specifications of DCM21WA4SM
Internal Part NumberEIS-DCM21WA4SM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21 (17 + 4 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 21WA4
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCM21WA4SM
Related LinksDCM21, DCM21WA4SM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCM21WA4SM Details Description
Related parts for DCM21WA4SM
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 14TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 2.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED XTE 455NM ROY BLUE 575MW SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP A, AFS 2, TU datasheet.pdf
IC IO-LINK TXRX BUCK/LDO 28QFN datasheet.pdf
CONN M12 8POS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf