ITT Cannon, LLC DCM37PNMB
DCM37PNMB picture photo
Mfg. Part Number
DCM37PNMB
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCM37PNMB.pdf
Availability of DCM37PNMB
QUANTITY
DCM37PNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DCM37PNMB
Internal Part NumberEIS-DCM37PNMB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCM37PNMB
Related LinksDCM3, DCM37PNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCM37PNMB Details Description
Related parts for DCM37PNMB
IC XDCP 32-TAP 50K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS55065 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 175.86 OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 90 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf