ITT Cannon, LLC DCMAE62S
DCMAE62S picture photo
Mfg. Part Number
DCMAE62S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DCMAE62S.pdf
Availability of DCMAE62S
QUANTITY
DCMAE62S Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAE62S
Internal Part NumberEIS-DCMAE62S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAE62S
Related LinksDCMA, DCMAE62S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAE62S Details Description
Related parts for DCMAE62S
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf