ITT Cannon, LLC DCMAM62SA101
DCMAM62SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DCMAM62SA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DCMAM62SA101.pdf
Availability of DCMAM62SA101
QUANTITY
DCMAM62SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAM62SA101
Internal Part NumberEIS-DCMAM62SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions62
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAM62SA101
Related LinksDCMAM6, DCMAM62SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAM62SA101 Details Description
Related parts for DCMAM62SA101
RES SMD 383K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 24SSOP datasheet.pdf
KIT SAMPLE FOR ADNS-6000 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR PCIE BUFFER 9 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 25MM datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf