ITT Cannon, LLC DCMAS37SF0
DCMAS37SF0 picture photo
Mfg. Part Number
DCMAS37SF0
Manufacturer
Product Category
D-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
Brief Description
DSUB 37 F
Datasheet Download
DCMAS37SF0.pdf
Availability of DCMAS37SF0
QUANTITY
DCMAS37SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAS37SF0
Internal Part NumberEIS-DCMAS37SF0
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub, D-Shaped Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Shell Finish Thickness-
NoteContacts Not Provided
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mating Cycles200
Dielectric MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAS37SF0
Related LinksDCMAS, DCMAS37SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAS37SF0 Details Description
Related parts for DCMAS37SF0
RES SMD 27.4KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 947MHZ 0603 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
COUNTER LCD 5 CHAR 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A 5SOT23 datasheet.pdf