ITT Cannon, LLC DCMAY37SNM
DCMAY37SNM picture photo
Mfg. Part Number
DCMAY37SNM
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DCMAY37SNM.pdf
Availability of DCMAY37SNM
QUANTITY
DCMAY37SNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMAY37SNM
Internal Part NumberEIS-DCMAY37SNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMAY37SNM
Related LinksDCMAY, DCMAY37SNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMAY37SNM Details Description
Related parts for DCMAY37SNM
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 48 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH TRANS 8-SOP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
BTS ONESCR 6 ASY datasheet.pdf
CAP CER 100PF 9KV R85 AXIAL datasheet.pdf