Cornell Dubilier Electronics DCMC222T450BF2B
DCMC222T450BF2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC222T450BF2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW
Datasheet Download
DCMC222T450BF2B.pdf
Availability of DCMC222T450BF2B
QUANTITY
DCMC222T450BF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC222T450BF2B
Internal Part NumberEIS-DCMC222T450BF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)58.6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current7.1A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC222T450BF2B
Related LinksDCMC222, DCMC222T450BF2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC222T450BF2B Details Description
Related parts for DCMC222T450BF2B
CONN RCPT .100" 23POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
E-S MK-2(+) 3P PLUG ASS'Y datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X6S 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER datasheet.pdf
TIP, INSERTER, HDE datasheet.pdf
PDU 3-PHASE SWITCHED datasheet.pdf
100UF 35V 10X12MM 125C 2500H datasheet.pdf