Cornell Dubilier Electronics DCMC222T450CC2B
DCMC222T450CC2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC222T450CC2B
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 450V SCREW
Datasheet Download
DCMC222T450CC2B.pdf
Availability of DCMC222T450CC2B
QUANTITY
DCMC222T450CC2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC222T450CC2B
Internal Part NumberEIS-DCMC222T450CC2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package25
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)68 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.89A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC222T450CC2B
Related LinksDCMC222, DCMC222T450CC2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC222T450CC2B Details Description
Related parts for DCMC222T450CC2B
RES 16 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 1A SOT23 datasheet.pdf
IC SYSTEM MON 12BIT 4CH 10-UMAX datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 19.8A 3 MOHM TH datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 9POS TIN datasheet.pdf
SCC GAUGE 0 PSID TO 30 PSID datasheet.pdf
RES 1 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOT23 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W datasheet.pdf