Cornell Dubilier Electronics DCMC383U050BB2B
DCMC383U050BB2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC383U050BB2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 38000UF 50V SCREW
Datasheet Download
DCMC383U050BB2B.pdf
Availability of DCMC383U050BB2B
QUANTITY
DCMC383U050BB2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC383U050BB2B
Internal Part NumberEIS-DCMC383U050BB2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance38000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)16.3 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11.9A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC383U050BB2B
Related LinksDCMC383, DCMC383U050BB2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC383U050BB2B Details Description
Related parts for DCMC383U050BB2B
CAP CER 470PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
SITE LICENSE PCI EXPRSS ENDPOINT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS MONO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS TIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
WE-CBF SMD EMI SUPP FERRITE BEAD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 101 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf