Cornell Dubilier Electronics DCMC463U075BF2B
DCMC463U075BF2B picture photo
Mfg. Part Number
DCMC463U075BF2B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 46000UF 75V SCREW
Datasheet Download
DCMC463U075BF2B.pdf
Availability of DCMC463U075BF2B
QUANTITY
DCMC463U075BF2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC463U075BF2B
Internal Part NumberEIS-DCMC463U075BF2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAluminum Capacitors
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance46000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15.8A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC463U075BF2B
Related LinksDCMC463, DCMC463U075BF2B Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC463U075BF2B Details Description
Related parts for DCMC463U075BF2B
RES 350 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FUSE T/D CLASS L 601A 600V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 7.5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.62 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf