Cornell Dubilier Electronics DCMC682T450FE2D
DCMC682T450FE2D picture photo
Mfg. Part Number
DCMC682T450FE2D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6800UF 450V SCREW
Datasheet Download
DCMC682T450FE2D.pdf
Availability of DCMC682T450FE2D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DCMC682T450FE2D Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMC682T450FE2D
Internal Part NumberEIS-DCMC682T450FE2D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesDCMC
PackagingBulk
Capacitance6800µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)23.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current15A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max)5.125" (130.18mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMC682T450FE2D
Related LinksDCMC682, DCMC682T450FE2D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DCMC682T450FE2D Details Description
Related parts for DCMC682T450FE2D
CONN JACK 6POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 510 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 29.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf