ITT Cannon, LLC DCME37SEA197
DCME37SEA197 picture photo
Mfg. Part Number
DCME37SEA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DCME37SEA197.pdf
Availability of DCME37SEA197
QUANTITY
DCME37SEA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCME37SEA197
Internal Part NumberEIS-DCME37SEA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCME37SEA197
Related LinksDCME37, DCME37SEA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCME37SEA197 Details Description
Related parts for DCME37SEA197
FUSE 630A 690V 1FU/90 AR UC datasheet.pdf
VOLTMETER 2VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
THYRISTOR INV 70A 400V TO-94 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W J LEAD datasheet.pdf