FFF DCMF37P043
DCMF37P043 picture photo
Mfg. Part Number
DCMF37P043
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
DCMF37P043.pdf
Availability of DCMF37P043
QUANTITY
DCMF37P043 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMF37P043
Internal Part NumberEIS-DCMF37P043
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMF37P043
Related LinksDCMF3, DCMF37P043 Datasheet, FFF Distributor
DCMF37P043 Details Description
Related parts for DCMF37P043
CONN SPD SPR 14-16 AWG #6 .170 datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 70MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
DOOR STEEL 76.8X18.8X0.53" BE/GY datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 27POS datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf