FFF DCML37S500
DCML37S500 picture photo
Mfg. Part Number
DCML37S500
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCML37S500.pdf
Availability of DCML37S500
QUANTITY
DCML37S500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCML37S500
Internal Part NumberEIS-DCML37S500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCML37S500
Related LinksDCML3, DCML37S500 Datasheet, FFF Distributor
DCML37S500 Details Description
Related parts for DCML37S500
BATTERY PACK NICAD 10.8V 600MAH datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST N-INV USV5 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SO datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1200V Y1-CU datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIRECT 3POS SLV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.55K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
36-75VIN 3.3VOUT 83W POS LOGIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf