ITT Cannon, LLC DCMM-37P-E
DCMM-37P-E picture photo
Mfg. Part Number
DCMM-37P-E
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DCMM-37P-E.pdf
Availability of DCMM-37P-E
QUANTITY
DCMM-37P-E Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM-37P-E
Internal Part NumberEIS-DCMM-37P-E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM-37P-E
Related LinksDCMM-, DCMM-37P-E Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM-37P-E Details Description
Related parts for DCMM-37P-E
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 48V datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET W/POUCH 12PC datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN MINI-D 36POS R/A RECPT datasheet.pdf
FAN OUT CONN SERIAL ATA TO IPASS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC RTC EVENT REC I2C 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf