ITT Cannon, LLC DCMM37PSK87
DCMM37PSK87 picture photo
Mfg. Part Number
DCMM37PSK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCMM37PSK87.pdf
Availability of DCMM37PSK87
QUANTITY
DCMM37PSK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMM37PSK87
Internal Part NumberEIS-DCMM37PSK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMM37PSK87
Related LinksDCMM3, DCMM37PSK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMM37PSK87 Details Description
Related parts for DCMM37PSK87
IC MCU 8K FLASH 512B SRAM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
GDT 500V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP CER 250PF 2KV NONSTND datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
XCEDE 3PVH 6 COL 3W LEFT datasheet.pdf
CABLE OPT 4X14G QSFP 3M datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf