ITT Cannon, LLC DCMME-37S
DCMME-37S picture photo
Mfg. Part Number
DCMME-37S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCMME-37S.pdf
Availability of DCMME-37S
QUANTITY
DCMME-37S Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMME-37S
Internal Part NumberEIS-DCMME-37S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMME-37S
Related LinksDCMM, DCMME-37S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMME-37S Details Description
Related parts for DCMME-37S
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 24VIN 2.2VOUT SGL datasheet.pdf
IEC CONNECTOR FILTER 115/250VAC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO15 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf