ITT Cannon, LLC DCMN37PK87
DCMN37PK87 picture photo
Mfg. Part Number
DCMN37PK87
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCMN37PK87.pdf
Availability of DCMN37PK87
QUANTITY
DCMN37PK87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMN37PK87
Internal Part NumberEIS-DCMN37PK87
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMN37PK87
Related LinksDCMN3, DCMN37PK87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMN37PK87 Details Description
Related parts for DCMN37PK87
FIXED IND 18NH 700MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC ASYNC BIN 16SSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf