ITT Cannon, LLC DCMP-13C6S-J-A197
DCMP-13C6S-J-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DCMP-13C6S-J-A197
Datasheet Download
DCMP-13C6S-J-A197.pdf
Availability of DCMP-13C6S-J-A197
QUANTITY
DCMP-13C6S-J-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMP-13C6S-J-A197
Internal Part NumberEIS-DCMP-13C6S-J-A197
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13 (7 + 6 Coax)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 13W6
Contact TypeCoax and Signal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A, 7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMP-13C6S-J-A197
Related LinksDCMP-13C, DCMP-13C6S-J-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMP-13C6S-J-A197 Details Description
Related parts for DCMP-13C6S-J-A197
RES SMD 2K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE USB A-A MALE LATCH 2M datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-25 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 215MHZ 8SOIC datasheet.pdf
4P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
MICRO 100C S 36" YEL FLOAT datasheet.pdf