ITT Cannon, LLC DCMP-27C2S-J-A197
DCMP-27C2S-J-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DCMP-27C2S-J-A197
Datasheet Download
DCMP-27C2S-J-A197.pdf
Availability of DCMP-27C2S-J-A197
QUANTITY
DCMP-27C2S-J-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMP-27C2S-J-A197
Internal Part NumberEIS-DCMP-27C2S-J-A197
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions27 (25 + 2 Coax)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 27W2
Contact TypeCoax and Signal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesMounting Brackets, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A, 7.5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMP-27C2S-J-A197
Related LinksDCMP-27C, DCMP-27C2S-J-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMP-27C2S-J-A197 Details Description
Related parts for DCMP-27C2S-J-A197
IC DAS 12BIT 100KSPS BUS 28-SOIC datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY STD 20A 2PL QC PNL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 800MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TIMER SS MULTI ANLG 11PIN PNP datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 1% 10W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 900V 35A DO5 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT RA datasheet.pdf