ITT Cannon, LLC DCMY-17W5S-K126
DCMY-17W5S-K126 picture photo
Mfg. Part Number
DCMY-17W5S-K126
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 17 (12 + 5 Coax or Power) Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCMY-17W5S-K126.pdf
Availability of DCMY-17W5S-K126
QUANTITY
DCMY-17W5S-K126 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCMY-17W5S-K126
Internal Part NumberEIS-DCMY-17W5S-K126
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions17 (12 + 5 Coax or Power)
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 17W5
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCMY-17W5S-K126
Related LinksDCMY-17, DCMY-17W5S-K126 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DCMY-17W5S-K126 Details Description
Related parts for DCMY-17W5S-K126
IC MONITOR BAT LP SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 81VWM 144VC 1.5KE datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 10.6V 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
E2 DIE 22-14 MMT 101/102 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf