FFF DCO8W8P300H40LF
DCO8W8P300H40LF picture photo
Mfg. Part Number
DCO8W8P300H40LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole Solder
Datasheet Download
DCO8W8P300H40LF.pdf
Availability of DCO8W8P300H40LF
QUANTITY
DCO8W8P300H40LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DCO8W8P300H40LF
Internal Part NumberEIS-DCO8W8P300H40LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 8W8
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating40A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCO8W8P300H40LF
Related LinksDCO8W8P, DCO8W8P300H40LF Datasheet, FFF Distributor
DCO8W8P300H40LF Details Description
Related parts for DCO8W8P300H40LF
RES SMD 1.96M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG .100" 50POS DL PCB SMD datasheet.pdf
CONN ARRAY DIFF FEMALE 3X23PAIR datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 196CBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 1W DO204AL datasheet.pdf
RES 300K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf