Texas Instruments DCP010507DBP-U/7E4
DCP010507DBP-U/7E4 picture photo
Mfg. Part Number
DCP010507DBP-U/7E4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC REG ISOLATED +/-6.5V DL 7SOP
Datasheet Download
DCP010507DBP-U/7E4.pdf
Availability of DCP010507DBP-U/7E4
QUANTITY
DCP010507DBP-U/7E4 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCP010507DBP-U/7E4
Internal Part NumberEIS-DCP010507DBP-U/7E4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageDCP010507DBP-U/7E4 Specifications
Standard Package700
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDCP01B
PackagingTape & Reel (TR)
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 16.5V
Voltage - Output 2-6.5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)77mA, 77mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SMD Module (7 Leads), Gull Wing
Size / Dimension0.78" L x 0.33" W x 0.21" H (19.7mm x 8.3mm x 5.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81%
Power (Watts) - Max494mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCP010507DBP-U/7E4
Related LinksDCP010507, DCP010507DBP-U/7E4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
DCP010507DBP-U/7E4 Details Description
Related parts for DCP010507DBP-U/7E4
CONV DC-DC 5.0/1.8V 48VIN HORZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A I-PAK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10.5A TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.4A 38 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.2V SC-82AB datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
IC SERIALIZER 20BIT 32-MLP datasheet.pdf
RES 10 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 200A 2TOWER datasheet.pdf