Diodes Incorporated DCP69A-16-13
DCP69A-16-13 picture photo
Mfg. Part Number
DCP69A-16-13
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 20V 1A SOT-223
Datasheet Download
DCP69A-16-13.pdf
Availability of DCP69A-16-13
QUANTITY
DCP69A-16-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCP69A-16-13
Internal Part NumberEIS-DCP69A-16-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsSOT-223 Package Top
SOT-223 Package Side 1
SOT-223 Package Side 2
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)20V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic500mV @ 100mA, 1A
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce85 @ 500mA, 1V
Power - Max1W
Frequency - Transition250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCP69A-16-13
Related LinksDCP69A, DCP69A-16-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DCP69A-16-13 Details Description
Related parts for DCP69A-16-13
RES SMD 390K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
I1 DIE 198095041 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.05 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 10 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC PWM CNTRLR BUCK datasheet.pdf
RES 953 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf