Switchcraft Inc. DCPHD15MSC1
DCPHD15MSC1 picture photo
Mfg. Part Number
DCPHD15MSC1
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DCPHD15MSC1.pdf
Availability of DCPHD15MSC1
QUANTITY
DCPHD15MSC1 Order Process
Ship out your order
Specifications of DCPHD15MSC1
Internal Part NumberEIS-DCPHD15MSC1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDATA-CON-X® DCP
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange Feature-
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishThermoplastic
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCPHD15MSC1
Related LinksDCPHD, DCPHD15MSC1 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
DCPHD15MSC1 Details Description
Related parts for DCPHD15MSC1
IC REG LDO 5V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
TAG MARKING TERM BLOCK 51-100 datasheet.pdf
RES SMD 2.15KOHM 0.5% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
FRONT COVER datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
COAX CBL 50 OHM 3' SMA-SMA PLUG datasheet.pdf