TE Connectivity Raychem Cable Protection DCPT-3/1.5-45-SP
DCPT-3/1.5-45-SP picture photo
Mfg. Part Number
DCPT-3/1.5-45-SP
Manufacturer
Product Category
Heat Shrink Tubing
Brief Description
HEAT SHRINK TUBING
Datasheet Download
DCPT-3/1.5-45-SP.pdf
Availability of DCPT-3/1.5-45-SP
QUANTITY
DCPT-3/1.5-45-SP Order Process
Ship out your order
Specifications of DCPT-3/1.5-45-SP
Internal Part NumberEIS-DCPT-3/1.5-45-SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2
Category Cables, Wires - Management
FamilyHeat Shrink Tubing
SeriesDCPT
TypeTubing, Flexible
Shrinkage Ratio2 to 1
Length984.25' (300m)
Inner Diameter - Supplied0.118" (3.0mm)
Inner Diameter - Recovered0.060" (1.5mm)
Recovered Wall Thickness0.020" (0.51mm)
MaterialPolyolefin (PO)
FeaturesFlame Retardant, Fluid Resistant
ColorGreen, Yellow
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Shrink Temperature95°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCPT-3/1.5-45-SP
DCPT-3/1.5-45-SP Details Description
Related parts for DCPT-3/1.5-45-SP
VARISTOR 29.7V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8352 datasheet.pdf
OSC MEMS 133.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 17MM 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.1V SNT-4A datasheet.pdf