Texas Instruments DCV011515DP
DCV011515DP picture photo
Mfg. Part Number
DCV011515DP
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IC REG ISO FIX/ADJ 33MA DL 7DIP
Datasheet Download
DCV011515DP.pdf
Availability of DCV011515DP
QUANTITY
DCV011515DP Order Process
Ship out your order
Specifications of DCV011515DP
Internal Part NumberEIS-DCV011515DP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageDCV011515DP Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesDCV01
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33mA, 33mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Size / Dimension0.78" L x 0.33" W x 0.21" H (19.7mm x 8.3mm x 5.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCV011515DP
Related LinksDCV01, DCV011515DP Datasheet, Texas Instruments Distributor
DCV011515DP Details Description
Related parts for DCV011515DP
CAP CER 3500PF 30KV Y5S DISK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
8352-14 REAR COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CBL STR FEMALE-R/A MALE 6POS 3' datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf