FFF DCV8W8P700M30LF
DCV8W8P700M30LF picture photo
Mfg. Part Number
DCV8W8P700M30LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DCV8W8P700M30LF.pdf
Availability of DCV8W8P700M30LF
QUANTITY
DCV8W8P700M30LF Order Process
Ship out your order
Specifications of DCV8W8P700M30LF
Internal Part NumberEIS-DCV8W8P700M30LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDW
PackagingTray
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions8 (Power)
Number of Rows1
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C) - 8W8
Contact TypePower
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents, Mounting Brackets
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating30A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DCV8W8P700M30LF
Related LinksDCV8W8P, DCV8W8P700M30LF Datasheet, FFF Distributor
DCV8W8P700M30LF Details Description
Related parts for DCV8W8P700M30LF
FIXED IND 150UH 65MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2924 datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4MM 7 CKT R/A PCB datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 240RDIMM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 900K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 51C P 36" WHT datasheet.pdf