ITT Cannon, LLC DD-50S-F179A-A191-A197
DD-50S-F179A-A191-A197 picture photo
Mfg. Part Number
DD-50S-F179A-A191-A197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DD-50S-F179A-A191-A197.pdf
Availability of DD-50S-F179A-A191-A197
QUANTITY
DD-50S-F179A-A191-A197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DD-50S-F179A-A191-A197
Internal Part NumberEIS-DD-50S-F179A-A191-A197
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DD-50S-F179A-A191-A197
Related LinksDD-50S-F179, DD-50S-F179A-A191-A197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DD-50S-F179A-A191-A197 Details Description
Related parts for DD-50S-F179A-A191-A197
RES SMD 665 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION SCAN15MB200 datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
CAP CER 4300PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 24CIRC .375 datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf