ITT Cannon, LLC DD50SA101
DD50SA101 picture photo
Mfg. Part Number
DD50SA101
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DD50SA101.pdf
Availability of DD50SA101
QUANTITY
DD50SA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DD50SA101
Internal Part NumberEIS-DD50SA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesOriginal D
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DD50SA101
Related LinksDD50, DD50SA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DD50SA101 Details Description
Related parts for DD50SA101
IC REG LDO 2.7V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 31POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR 5.0V 1.001 / 9.5 MHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf