United Chemi-Con DDLC2R5LGN142KBF0S
DDLC2R5LGN142KBF0S picture photo
Mfg. Part Number
DDLC2R5LGN142KBF0S
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 1400F 10% 2.5V CHASSIS MOUNT
Datasheet Download
DDLC2R5LGN142KBF0S.pdf
Availability of DDLC2R5LGN142KBF0S
QUANTITY
DDLC2R5LGN142KBF0S Order Process
Ship out your order
Specifications of DDLC2R5LGN142KBF0S
Internal Part NumberEIS-DDLC2R5LGN142KBF0S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDLCAP™ Electric Double Layer Capacitors
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDLCAP™, DLC
PackagingBulk
Capacitance1400F
Tolerance±10%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 60°C
TerminationScrew Terminals
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Lead Spacing0.669" (17.00mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)6.063" (154.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 60°C