| Internal Part Number | EIS-DDM24W7P300N | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | D-Sub Connectors | |
| Series | DMW HE507 | |
| Packaging | Tray | |
| Connector Style | D-Sub, Combo | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 24 (17 + 7 Power) | |
| Number of Rows | 2 | |
| Shell Size, Connector Layout | 5 (DD, D) - 24W7 | |
| Contact Type | Signal and Power (Not Included) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Flange Feature | Housing/Shell (Unthreaded) | |
| Termination | Solder | |
| Features | - | |
| Shell Material, Finish | Steel, Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Ingress Protection | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Current Rating | 7.5A | |