FFF DDM50P400
DDM50P400 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50P400
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DDM50P400.pdf
Availability of DDM50P400
QUANTITY
DDM50P400 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50P400
Internal Part NumberEIS-DDM50P400
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50P400
Related LinksDDM5, DDM50P400 Datasheet, FFF Distributor
DDM50P400 Details Description
Related parts for DDM50P400
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 48SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
RES 432 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN KEYED GUIDE MOD RA 90DEG datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 66.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf