FFF DDM50P500
DDM50P500 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50P500
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDM50P500.pdf
Availability of DDM50P500
QUANTITY
DDM50P500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50P500
Internal Part NumberEIS-DDM50P500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50P500
Related LinksDDM5, DDM50P500 Datasheet, FFF Distributor
DDM50P500 Details Description
Related parts for DDM50P500
LED WEDGE BASED T1-3/4 24V GREEN datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
MCU 32BIT 128K FLASH 144-TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 80MA SC88A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
1/2 DUAL HST 600/20079 datasheet.pdf
IE-GIGA-MINIMC, TX/LX-SM1310/PLU datasheet.pdf
XTASL SOLD TIP CHISEL 1.6 X 0.4 datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf