FFF DDM50P500
DDM50P500 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50P500
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDM50P500.pdf
Availability of DDM50P500
QUANTITY
DDM50P500 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50P500
Internal Part NumberEIS-DDM50P500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50P500
Related LinksDDM5, DDM50P500 Datasheet, FFF Distributor
DDM50P500 Details Description
Related parts for DDM50P500
HOOK-UP STRND 8AWG BROWN 100' datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
TERM RECP GOLD 10-12 AWG datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf