FFF DDM50P500N
DDM50P500N picture photo
Mfg. Part Number
DDM50P500N
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDM50P500N.pdf
Availability of DDM50P500N
QUANTITY
DDM50P500N Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50P500N
Internal Part NumberEIS-DDM50P500N
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE508
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50P500N
Related LinksDDM50, DDM50P500N Datasheet, FFF Distributor
DDM50P500N Details Description
Related parts for DDM50P500N
IC DAC 8BIT 12CH W/SD 20DIP datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
NTC THERMISTOR 10K OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SYNC BUCK PWM CONV 28-HTSSOP datasheet.pdf
13 MTE SHRD PIN SR LATCH .100 datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM SNGL SMD 3POS datasheet.pdf
RES 6.57K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS NF V0 REC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 46MM datasheet.pdf