ITT Cannon, LLC DDM50PA101
DDM50PA101 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50PA101
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDM50PA101.pdf
Availability of DDM50PA101
QUANTITY
DDM50PA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50PA101
Internal Part NumberEIS-DDM50PA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50PA101
Related LinksDDM50, DDM50PA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM50PA101 Details Description
Related parts for DDM50PA101
RES SMD 143K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD LED IMS GOLDEN DRAGON datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SW ROTARY ACTUATOR DP 2-6POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 1.18M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.3A 115 MOHM datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf