ITT Cannon, LLC DDM50PK52
DDM50PK52 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50PK52
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDM50PK52.pdf
Availability of DDM50PK52
QUANTITY
DDM50PK52 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50PK52
Internal Part NumberEIS-DDM50PK52
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Gold Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50PK52
Related LinksDDM5, DDM50PK52 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM50PK52 Details Description
Related parts for DDM50PK52
RES SMD 82 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP 1MM SLD datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH HD 3.3V 48QFP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
MBXL R/A HDR 24S+6P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf