FFF DDM50S400
DDM50S400 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50S400
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Wire Wrap
Datasheet Download
DDM50S400.pdf
Availability of DDM50S400
QUANTITY
DDM50S400 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50S400
Internal Part NumberEIS-DDM50S400
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDM HE501
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Wrap
Features-
Shell Material, FinishSteel, Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50S400
Related LinksDDM5, DDM50S400 Datasheet, FFF Distributor
DDM50S400 Details Description
Related parts for DDM50S400
CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 270 OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
RESISTOR 680 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
DC/DC CONV 5.2KV ISO SIP7 TH 2W datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
TERMINAL WDU 2.5/TC/B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf