ITT Cannon, LLC DDM50SDA101
DDM50SDA101 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50SDA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDM50SDA101.pdf
Availability of DDM50SDA101
QUANTITY
DDM50SDA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50SDA101
Internal Part NumberEIS-DDM50SDA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50SDA101
Related LinksDDM50, DDM50SDA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM50SDA101 Details Description
Related parts for DDM50SDA101
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 140POS W/POST SMD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRC 3V 8UMAX datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 62PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 1.5A TSMT5 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 680MA 330 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V CH 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf