ITT Cannon, LLC DDM50SNK126
DDM50SNK126 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50SNK126
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DDM50SNK126.pdf
Availability of DDM50SNK126
QUANTITY
DDM50SNK126 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50SNK126
Internal Part NumberEIS-DDM50SNK126
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50SNK126
Related LinksDDM50, DDM50SNK126 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM50SNK126 Details Description
Related parts for DDM50SNK126
TUBING-CORRUGATED .760"X100' datasheet.pdf
HOLDER BATTERY 4CELL AA STEEL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DC POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 1 NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V 20% X5R 0402 datasheet.pdf
8-Pin, 24-Bit, 96 kHz Stereo D/A Converter IC datasheet.pdf