ITT Cannon, LLC DDM50SRA197
DDM50SRA197 picture photo
Mfg. Part Number
DDM50SRA197
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
DDM50SRA197.pdf
Availability of DDM50SRA197
QUANTITY
DDM50SRA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDM50SRA197
Internal Part NumberEIS-DDM50SRA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDM50SRA197
Related LinksDDM50, DDM50SRA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDM50SRA197 Details Description
Related parts for DDM50SRA197
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC DIVIDER /4 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CIC VERT 8POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf