ITT Cannon, LLC DDMA78SA197
DDMA78SA197 picture photo
Mfg. Part Number
DDMA78SA197
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMA78SA197.pdf
Availability of DDMA78SA197
QUANTITY
DDMA78SA197 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMA78SA197
Internal Part NumberEIS-DDMA78SA197
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMA78SA197
Related LinksDDMA7, DDMA78SA197 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMA78SA197 Details Description
Related parts for DDMA78SA197
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
END CLAMP datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 455K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 28AWG SHLD 500' datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf