ITT Cannon, LLC DDMA78SNMBK52
DDMA78SNMBK52 picture photo
Mfg. Part Number
DDMA78SNMBK52
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMA78SNMBK52.pdf
Availability of DDMA78SNMBK52
QUANTITY
DDMA78SNMBK52 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMA78SNMBK52
Internal Part NumberEIS-DDMA78SNMBK52
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Gold Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMA78SNMBK52
Related LinksDDMA78, DDMA78SNMBK52 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMA78SNMBK52 Details Description
Related parts for DDMA78SNMBK52
RES ARRAY 15 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH KNOB RIBBED 0.779" W/SKIR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 620 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf