ITT Cannon, LLC DDMAE78SNMB
DDMAE78SNMB picture photo
Mfg. Part Number
DDMAE78SNMB
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAE78SNMB.pdf
Availability of DDMAE78SNMB
QUANTITY
DDMAE78SNMB Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAE78SNMB
Internal Part NumberEIS-DDMAE78SNMB
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MA
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAE78SNMB
Related LinksDDMAE, DDMAE78SNMB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAE78SNMB Details Description
Related parts for DDMAE78SNMB
ENCODER OPTICAL HI TORQ 16POS PC datasheet.pdf
TERM RING VYL 2AWG 5/16 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
SWITCH 2NC 2NO DPDT SNAP 120V datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 18POS datasheet.pdf
DIODE HEXFRED 8A 600V DPAK datasheet.pdf
18 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM SMD datasheet.pdf