ITT Cannon, LLC DDMAM50PA183
DDMAM50PA183 picture photo
Mfg. Part Number
DDMAM50PA183
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAM50PA183.pdf
Availability of DDMAM50PA183
QUANTITY
DDMAM50PA183 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAM50PA183
Internal Part NumberEIS-DDMAM50PA183
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAM50PA183
Related LinksDDMAM5, DDMAM50PA183 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAM50PA183 Details Description
Related parts for DDMAM50PA183
SIDAC UNI SYM 4CH 75V 500A MS013 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC HBT DVR AMP 3.5GHZ 8-MSOP datasheet.pdf
CAP POLY 15UF 20% 100V T/H datasheet.pdf