ITT Cannon, LLC DDMAM78SNM
DDMAM78SNM picture photo
Mfg. Part Number
DDMAM78SNM
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAM78SNM.pdf
Availability of DDMAM78SNM
QUANTITY
DDMAM78SNM Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAM78SNM
Internal Part NumberEIS-DDMAM78SNM
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishBrass, Yellow Chromate Plated Cadmium
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAM78SNM
Related LinksDDMAM, DDMAM78SNM Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAM78SNM Details Description
Related parts for DDMAM78SNM
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.025" (0.64mm) Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.4MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.65M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ACCESSORY RETAINER 12POS datasheet.pdf
CAP CER 180PF S3B RADIAL datasheet.pdf