ITT Cannon, LLC DDMAMT78S
DDMAMT78S picture photo
Mfg. Part Number
DDMAMT78S
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Panel Mount Crimp
Datasheet Download
DDMAMT78S.pdf
Availability of DDMAMT78S
QUANTITY
DDMAMT78S Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMAMT78S
Internal Part NumberEIS-DDMAMT78S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MAM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions78
Number of Rows4
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationCrimp
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMAMT78S
Related LinksDDMA, DDMAMT78S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMAMT78S Details Description
Related parts for DDMAMT78S
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 10A TO-220 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 500' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC BUS SWITCH LV/LP 1B UF6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
2 ADC, 6 DAC, 96 kHz, 24-Bit Sigma-Delta Codec IC datasheet.pdf