ITT Cannon, LLC DDME-50P-K87
DDME-50P-K87 picture photo
Mfg. Part Number
DDME-50P-K87
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDME-50P-K87.pdf
Availability of DDME-50P-K87
QUANTITY
DDME-50P-K87 Order Process
Ship out your order
Specifications of DDME-50P-K87
Internal Part NumberEIS-DDME-50P-K87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureBoard Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents, Shielded
Shell Material, FinishSteel, Tin-Lead Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDME-50P-K87
Related LinksDDME-5, DDME-50P-K87 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDME-50P-K87 Details Description
Related parts for DDME-50P-K87
RES SMD 13 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
IC REG BUS TERMINATION 2A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 20POS datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 3.2MM datasheet.pdf