ITT Cannon, LLC DDMF36W4S
DDMF36W4S picture photo
Mfg. Part Number
DDMF36W4S
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 36 (32 + 4 Coax or Power) Position Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
DDMF36W4S.pdf
Availability of DDMF36W4S
QUANTITY
DDMF36W4S Order Process
Ship out your order
Specifications of DDMF36W4S
Internal Part NumberEIS-DDMF36W4S
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCombo D®, D*M
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub, Combo
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions36 (32 + 4 Coax or Power)
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D) - 36W4
Contact TypeSignal and Coax or Power (Not Included)
Mounting TypePanel Mount
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesShielded
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated Zinc
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DDMF36W4S
Related LinksDDMF, DDMF36W4S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DDMF36W4S Details Description
Related parts for DDMF36W4S
VARISTOR 29.5V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 416BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 75MA 2.8 OHM datasheet.pdf
NGFF CARD EDGE 67 POS 3.2H datasheet.pdf
FIXED IND 6.5NH 1.38A 65 MOHM datasheet.pdf